Poma chórowa

W czwartek, 5 stycznia w ramach finałowej rozgrzewki WOŚP odbędzie się w Kościele Jezusowym w Cieszynie Wielka Świąteczna Pompa Chórowa. Zaśpiewają m.in. Wyższobramski Chór Kameralny, Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia", Chór Kameralny „Ad libitum” Bazyliki NNMP w Pszowie.


Wykonawcy


Wyższobramski Chór Kameralny powstał w 2006r. W tym roku obchodził 5-letni jubileusz swojej działalności. Chór ma w swoim repertuarze ponad 112 pieśni. Składa się z kilkunasto osobowej grupy przyjaciół, którzy kochają śpiew. Od początku działalności chórem dyryguje Piotr Sikora. Chór często i chętnie koncertuje w wielu miastach w Polsce jak również za granicą.


Chór Kościelny Parafii Ewangelickiej w Cieszynie istnieje już od 1924 roku. Przez tak długi okres przez chór przewinęło się wielu chórzystów oraz dyrygentów. Od roku 1998 dyrygentką jest Joanna Sikora. Obecnie chór liczy ok. 50 członków w różnym wieku. Chór służy pieśniami w swej macierzystej parafii na nabożeństwach i różnych koncertach, śpiewał także w wielu miastach w Polsce jak również za granicą.


Chór Liceum i Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego rozpoczął swoją działalność już w roku powstania liceum, tj.1993r. Od 2002r. chór prowadzi Jean-Claude Hauptmann. Od początku istnienia zadaniem chóru było uświetnianie uroczystości szkolnych, kościelnych i lokalnych. Chór LOTE/GTE występował kilkakrotnie we wspólnych koncertach z ZPiT ”Śląsk”. Wielokrotnie młodzież koncertowała za granicą.


Chórek dziecięcy "Serduszka" liczy 21 małych śpiewaków w wieku od 4 do 12 lat. Działa 14 lat w parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bładnicach. Dzieci śpiewają w czasie uroczystości kościelnych, a także w cieszyńskim teatrze podczas "Wieczoru Kolęd".


Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia" kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku w Cieszynie Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia”.
Zespół tworzą studenci Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Ważnym wydarzeniem w historii ponad 100 letniej „Harmonii” jest prawykonanie „Roty” pod dyrekcja kompozytora Feliksa Nowowiejskiego w Krakowie w 500 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem 15.07.1910 roku. Bogaty repertuar „Harmonii” obejmuje dzieła najwybitniejszych kompozytorów od muzyki średniowiecza po utwory współczesne. W swoim dorobku ma liczne prawykonania, a szczególna uwagę przywiązuje do popularyzacji muzyki polskiej. Akademicka „Harmonia” często bierze udział w wykonaniach form wokalno – instrumentalnych m.in.: L. v. Beethoven „Missa Solemnis” , A. Dvorak „Stabat Mater”, G. Verdi “Requiem”,K. Penderecki “Pasja wg Św.Łukasza” i.in. W swoim dorobku fonograficznym zespół ma siedem płyt prezentujących bogaty i przekrojowy repertuar. Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w swojej długoletniej działalności koncertował w Anglii, Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Luksembergu, Niemczech, Irlandii, Jugosławii, Rosji, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Tajlandii. Jako jeden z najstarszych i najmłodszych zarazem zespołów Śląska Cieszyńskiego Akademicki Chór „Harmonia” stał się wizytówką nie tylko całego regionu, ale przede wszystkim wysokiego poziomu kultury muzycznej Polski.
Izabela Zielecka-Penek - muzyk, dyrygent, wokalistka, wychowawca rzeszy dyrygentów chóralnych, wykładowca akademicki oraz instruktor jazdy konnej, hodowca koni angloarabskich. Absolwentka Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1997 jest pracownikiem dydaktycznym Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, obecnie na stanowisku adiunkta, po uzyskaniu w 2005 roku tytułu doktora sztuki w dziedzinie dyrygentury. Od 1999 jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie oraz Zespołu Kameralnego „Ad libitum” Bazyliki Narodzenia NMP w Pszowie, którego jest założycielką, dyrygentem oraz dyrektorem artystycznym


Chór Kameralny „Ad libitum” Bazyliki NNMP w Pszowie działa od 1999 roku , przy Bazylice Narodzenia NMP w Pszowie. Składa się w większości z byłych śpiewaków Reprezentacyjnego Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie. Ciekawostką jest to, iż chórzyści mieszkają w rożnych miejscowościach, oddalonych nawet o kilkaset kilometrów: Katowice, Bielsko, Zakliczyn pod Tarnowem , Racibórz, Wodzisław, Karwina (Czechy). Nie ważne są geograficzne odległości, zawodowe różnice, ponieważ prywatna pasja muzykowania każdego ze śpiewaków „Ad libitum” przeradza się we wspólne muzykowanie z pasją. Zespół „Ad libitum” znany jest z podejmowania różnorodnych, ciekawych wyzwań muzycznych np. oprawa nabożeństwa i wykonanie liturgii w rycie grekokatolickim, gregoriańskim, opracowania na chór muzyki rozrywkowej, przygotowywanie widowisk poetycko-muzycznych z udziałem chóru.

powrót
179 977,80
Kwota zebrana przez sztaby na Śląsku Cieszyńskim
- stan z 19.06.21 02:16:31