Po raz pierwszy w historii Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na Zaolziu. Wszystko dzięki "Głosowi Ludu'', który utworzył orkiestrowy sztab. W redakcji będzie się mieścił jeden z 44 sztabów zagranicznych. Kolejny finał orkiestry, którą od początku dyryguje Jerzy Owsiak, już 8 stycznia.

Każdy mieszkaniec Zaolzia będzie mógł włączyć się w pomoc na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dniu kolejnego finału Orkiestry, a więc 8 stycznia, redakcja „Głosu Ludu" zostanie zamieniona na sztab WOŚP. Będzie można przyjść z pieniędzmi, a przy okazji zwiedzić redakcję, usłyszeć kilka słów na temat specyfiki pracy dziennikarzy. Być może na ulice wyruszą także wolontariusze z charakterystycznymi skarbonkami, do współpracy zaprosiliśmy już kilku uczniów Gimnazjum

Polskiego w Czeskim Cieszynie.


Redakcyjną inicjatywę poparł także Kongres Polaków w Republice Czeskiej. Jego prezes, Józef Szymeczek, cieszy się, że Polacy z Zaolzia będą mogli włączyć się w akcję, która już dawno przekroczyła granice. Rzeczywiście, wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową WOŚP i zobaczyć listę sztabów. W Polsce zostało ich zarejestrowanych 1405, poza granicami będą działały 44. Z zestawienia wynika, że Polacy najbardziej aktywni są w Irlandii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii (po kilka założonych sztabów). Wolontariusze pojawią się także w Hiszpanii, Szwecji, Francji i oczywiście na Zaolziu.


Z roku na rok Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera coraz więcej pieniędzy. W pierwszym finale, w 1993 roku, konto zapełniło się kwotą 1,5 miliona dolarów. W 2000 roku Polacy zebrali nieco ponad 6 milionów dolarów, a ostatni finał poświęcony dzieciom z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi przyniósł aż 47 milionów złotych.

powrót
179 977,80
Kwota zebrana przez sztaby na Śląsku Cieszyńskim
- stan z 19.06.21 02:01:15